Jak wzmocnić miłość do samej siebie?

Czy kochasz samą siebie…

Akceptujesz wszystkie swoje niedoskonałości,  wybaczyłaś sobie wszystkie „grzeszki”, przebaczyłaś wszystkie ograniczenia innym, jesteś szczera w stosunku do siebie, troszczysz się o siebie, jesteś szczodra, wierzysz w siebie, ufasz sobie, dbasz o siebie… to podstawowe codzienności pielęgnujące miłość do samej siebie.

Jak rozpocząć ten najpiękniejszą podróż?

Jak pokochać samą siebie? Nie powinna ta wyjątkowa „sztuka” sprawiać Ci trudności, jednak jak jest w rzeczywistości? Często jest tak, że doświadczenie, które zafundował nam świat wydaje się zbyt duże, gubimy w nim to, co najważniejsze, przestając siebie prawdziwie kochać…

Jak przezwyciężyć taką próbę życiową? 

Kluczowe jest wybaczanie sobie wszystkich wyrządzonych krzywd, a także przebaczenie innym także wszystko, co Cię ogranicza.   Wybaczenie i przebaczanie to najpiękniejsze prezenty jakie możesz sobie w życiu zafundować. Kiedy rozpoczniesz ten niezwykły proces to zaczniesz zrzucać ze swoich barków cały ciężar przeszłości otwierając wrota pełne miłości i radości – a w nich nowe szanse i możliwości w osiąganiu tego, czego najmocniej pragniesz od życia.

Jak odbudować miłość do samej siebie?

Mam dla Ciebie 10 niezwykłych kroków, których autorką jest Louise Hay. Pomogą Ci one przepracować największe ograniczenia, które prawdopodobnie sama sobie stwarzasz. Oto one:

Twoje 10 Kroków prowadzących do pokochania samej siebie:
1. Przestań krytykować samą siebie!

Każdy dzień przynosi Ci zawsze „coś” nowego, bez względu na to, co to jest powinniśmy mieć do tych doświadczeń pozytywny stosunek.

Problem pojawia się jeśli trudniejsze sytuacje wytwarzają w Tobie złość. Ważne jest to, aby tą emocję uwolnić. Jeśli tego nie zrobisz to po pewnym czasie przemieni się w urazę, a ta emocja ma o wiele silniejsze – negatywne oddziaływanie na Ciebie.

Wszystko się zmienia, a to jak poruszamy się w życiu codziennym daje Ci siłę, albo ją odbiera. Szkoda marnować czas i energię na sytuacje, które nam je odbierają, zdecydowanie lepiej i zdrowiej je spożytkować na jakieś przyjemności.

Aby powstrzymać się od krytykowania samej siebie bardzo ważne jest także, abyś miała o sobie dobre „zdanie” oraz wysokie poczucie własnej wartości. Jeśli czujesz się nie dość dobra, to zawsze znajdziesz sposób, aby taki stan w sobie podtrzymywać. Może to doprowadzić Twoje ciało nawet do choroby czy bólu.

Żyj w zgodzie ze swoim Ja, zaakceptuj fakt, że nie jesteś ideałem. Zmuszanie do niedoskonałości powoduje, że bardzo wiele ważnych, pozytywnych „rzeczy”, sytuacji ucieka z Ci „sprzed nosa”!

Monika Bulik karpackie inspiracje
Monika Bulik karpackie inspiracje
2. Przestań straszyć samą siebie!

Wiele z Nas terroryzuje się przerażającymi myślami, co przyczynia się do tego, że ściąga na siebie całe „zło”, a mały kłopot-wyzwanie staje olbrzymim problemem.

Zdarzyło Ci się, że ktoś do Ciebie nie zadzwoni, a Ty już sobie myślisz, że nikt się Tobą nie interesuje. A może w pracy ktoś rzuca Ci jakąś uwagę, a my od razu czujesz zagrożenie jej utracenia. Natomiast ludzie chorzy często widzą już tylko najgorsze, co zabiera im energię na zmianę tego stanu. Takie postawy i wiele innych podobnych potęgują zawsze w Tobie paraliżujące myśli.

Jak je zastąpić? 

Myśl i myśl ciągle o tym, co lubisz i co sprawia Ci przyjemność. Nawet najmniejsze drobnostki takie jak: widok wschodzącego słońca, kwitnących kwiatów, uśmiechniętego dziecka mogą spowodować duże zmiany w Twoim sposobie myślenia. Takie wyobrażenia to skuteczne sposoby zastąpienia negatywnych Używaj takich wyobrażeń jako sposobów zastąpienia negatywnych myśli.

3. Bądź łagodna i cierpliwa w stosunku do samej siebie!

Wiele z Nas od razu chce dostać, to czego oczekuje. Jesteśmy niecierpliwe, droga na skróty wydaje nam  się najlepsza. Jeśli tak postępujesz to nie uświadomisz sobie, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu odkrywając cele pełne najgłębszych tęsknot spójnych z prawdziwym sensem życia. Szybkość i łatwość w działaniu sprawi, iż zdobyczą będziesz się ciszyła krótko i nie sprawi Ci ona większej satysfakcji.

Pomyśl o swoich umyśle jak o zaniedbanym ogrodzie…

Jest zachwaszczony – pełen ciernistych krzewów potęgujących gniew, strach, zazdrość czy nienawiść do samej siebie. Co możesz z robić? Przecinaj po kolei te stare krzewy, posadź nowe drzewa – porządkując myśli, rzeczy, które Cię otaczają.  A wówczas słońce przestanie się do Twojego ogrodu i zacznie mocniej  świecić. Ogród zacznie pięknie rozkwitać – umysł stanie się jaśniejszy. Jeśli będziesz cierpliwa i konsekwentnie się o niego troszczyła, to otrzymasz to, czego najmocniej pragniesz wypełniając własne życie miłością.

4. Naucz się życzliwości w stosunku do własnego umysłu!

Szczególnej uwadze należą się nasze myśli, które powinny wzmacniająco wpływać na codzienność. W to, co wierzymy staje się naszą prawdą. A jak jest u Ciebie? Czy wstając rano i widząc deszcz mówisz to będzie okropny dzień… Będziesz walczyć z pogodą zamiast potraktować ten dzień jako kolejne nowe szanse i możliwości rozwoju tego, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu, czas w którym możesz sprawić sobie jakąś przyjemność dbając o własne zdrowie. Takich sposobów jest nieskończoność…

Pamiętaj każda chwila jest nowym początkiem i zawsze możesz zmienić sposób myślenia! Miejscem, gdzie dokonują się zmiany jest Twój umysł. Nie ma znaczenia jak długo hodowałaś w nim „chwasty” w każdej chwili możesz je zacząć plewić. Z negatywnych doświadczeń należy zawsze wyciągać wnioski, a nie się katować.

Twoje myśli zależą tylko od Ciebie!

Co oznacza życzliwość w stosunku do siebie?

Odrzucenie: potępienia, poczucia winy, kary i bólu. Myśli potęgujących takie odczucia wyproś z własnego ogrodu radości.

Monika Bulik karpackie inspiracje
Monika Bulik karpackie inspiracje
5. Chwal siebie!

Krytycyzm zabiera Ci energię, którą możesz spożytkować na to, co jest dla Ciebie ważne: cele, rodzinę, pasję, pracę.

Jak być dla siebie dobrą?

Zacznij kochać samą siebie w pełni akceptując. Tak jak małe dziecko potrzebujesz najbardziej jej potrzebujesz, aby w pełni rozwinąć własny potencjał, naturalne dary. Tu i Teraz powiedz sobie, że jesteś wyjątkowa, wspaniała, piękna i powtarzaj to kiedy tylko możesz. Co czujesz wypowiadając te słowa? Jeśli są szczere to poczujesz się dobrze sama ze sobą, a Twoja pozytywna energia wzroście. Jak się domyślasz kiedy nie będę one w pełni szczere to własnego samopoczucia nie poprawisz. Natomiast jeśli spotka Cię wyzwanie – zrobienie czegoś nowego to dodaj sobie w ten sposób sił ciesząc się z każdego mniejszego osiągnięcia.

Z czego wynika to, że nie jesteśmy dla siebie dobre?

Naszych przekonań.

Jak możemy powiedzieć o sobie coś dobrego, jeżeli uważamy, że nie zasługujemy na dobro? 

Zapraszam Cię Tu i Teraz do wyjątkowej refleksji… pomyśl o tym, co warunkuje otrzymywanie czegoś w Twoim otoczeniu.

  • Czy czujesz się wystarczająco dobry i mądry?
  • Czy istnieje w Tobie chęć wewnętrznej przemiany?
  • Czy jesteś gotowa przebaczać, aby stać się wolną od nękających Cię ograniczeń?
  • Na jaki wysiłek umysłu jesteś gotowa, aby zmienić własne życie?
  • Co chcesz zrobić, aby spełnić własne marzenia?
6. Wspieraj własną osobę!

Wiele z Nas potrafi polegać tylko na sobie, za wszelką cenę stara się być samowystarczalną. Jednak prośba o pomoc, kiedy jej potrzebujesz oznacza siłę. Więc zamiast podejmować frustrujące próby kończące się gniewem po prostu poproś o pomoc. Znajdź wokół siebie dwie osoby, które mają podobne problemy jak Ty i wzajemnie się wspierajcie szukając na nie rozwiązania. Jeśli będziecie to czynić z miłością, to przyciągniecie do siebie nowe osoby. To szansa, aby stworzyć grupę znajomych/przyjaciół, których zawsze chciałeś mieć blisko siebie. W takiej grupie można dokonać ogromnych postępów ucząc się od innych.

7. Pokochaj to, co jest w Tobie negatywne!

Wszystko w naszym życiu dzieje się po „coś”. Bez względu na to, jakie spotykają Nas problemy przyczyniliśmy się do ich stworzenia, aby się z nimi uporać. Jest to także ważna część Nas, za którą nie należy się karać, tylko świadomie zaakceptować.

Wszystko, co Cię doprowadziło do miejsca w którym obecnie się znajdujesz jest „po coś”. Zaakceptuj to, a wówczas zrobisz pierwszy krok w kierunku przemiany własne go życia.

Niezależnie od tego, co przeżyłaś zastąp negatywne wzorce myślowe w pozytywne zadając sobie pytania:

  • Co pozytywnego otrzymałam z tego doświadczenia?
  • Co dobrego daje mi ta sytuacja?
  • Jaka jest w niej korzyść?
8. Troszcz się o swoje ciało!

Myśl o nim jak o wspaniałym domu, w którym przyszło Ci mieszkać. Troszcz się o niego zwracając uwagę na to, co mu dajesz. Niektóre z Nas mają problem z przejadaniem własnych emocji. Wówczas nasze ciało jest przeładowane i to, co za dużo zjemy obraca się przeciwko nam. Taka postawa oznacza karanie siebie, jest to ukryta miłość. Towarzyszy nam uczucie ciężkości, zaczynamy tyć, a nasz umysł przestaje jaśniej i sprawniej funkcjonować. Jak temu zapobiec?

Wybieraj świadomie posiłki – co jesz i jak to wpływa na Twój organizm. Zwracaj uwagę na to, co daje Ci energię, a co zabiera.

Uprawiaj sport, który sprawia Ci przyjemność. Stwórz wokół siebie pozytywną atmosferę podczas ćwiczeń.  Jeśli nie lubisz chodzić na basen, to nie rób tego dla znajomych. Pozbądź się ograniczeń, które Cię blokują.

9. Pracuj z lustrem!

To doskonała metoda, aby znaleźć przyczynę problemu, który powstrzymuje Cię od kochania samej siebie. Wstań rano i zapytaj się siebie: „Co mogę zrobić dzisiaj, aby Cię uszczęśliwić? Posłuchaj swojego wewnętrznego głosu i zaufaj mu. Natomiast jeśli podczas dnia spotka Cię „coś” nieprzyjemnego to idź do lustra i powiedz „I tak Cię kocham”  

Wszystko przemija, tylko miłość do samej siebie jest stała i najważniejszą wartością, którą należy pielęgnować!

A gdy spotka Cię „coś” wspaniałego to podejdź do lustra i powiedz „Dziękuje Ci”. Doceń swoją rolę w każdym pozytywnym doświadczeniu!

Lustro jest także doskonałe do wybaczenia – sobie, przebaczenia innym – wszystkiego, co Ci nie służy. Kiedy rozpoczniesz ten proces to zrzucisz z siebie ogromny ciężar i otworzysz Ci się droga do pokochania siebie. Często wybaczanie i przebaczenie staje się olbrzymia siłą w pokonaniu najcięższych chorób.

Co możesz zrobić już teraz?
10. Pokochaj siebie Tu i Teraz!

Nie czekaj na dogodną chwilę! Jeśli możesz być zadowolona z siebie, kochać siebie, to gdy jakieś dobro Cię spotka to tę radość wzmocni. Kiedy nauczysz kochać samą siebie, to otaczający świat zacznie zmieniać się wokół Ciebie – po prostu „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć u innych”. Nie możesz nauczyć się życia za inną osobę. Każda z Nas musi przejść własną lekcję doświadczeń. Wszystko, co możesz zrobić to uczyć kochać się samą siebie – jest to pierwszy krok do zmian na negatywny wpływ otaczającego Cię świata.


Twoja Inwestycja na dzisiaj:
Uwolnij się od przeszłości!

Zrezygnuj z uczuciowych związków z przeszłością uwalniając od niej umysł. Niech wspomnienia pozostaną tylko samymi wspomnieniami. Kiedy przypomnisz sobie jak byłaś ubrana podczas pierwszego dnia w szkole to zazwyczaj nie odczuwasz żadnych emocji. Podobnie możesz uczynić ze wszystkimi doświadczeniami w życiu. Niektóre może będą wymagać dłuższego czasu przepracowania, ale wszystko jest możliwe i zależy od Ciebie.

Przestań karać się za coś, co wydarzyło się kiedyś!

Zacznij uwalniać się od przeszłości, korzystaj z wewnętrznej siły, którą masz w sobie i ciesz się każdym dniem.

A już teraz weź kartkę papieru, albo otwórz swój Dziennik Przemiany – rekomenduję Ci abyś taki sobie założyła – i szczerze odpowiedz sobie na poniższe 3 pytania.

Niech towarzyszy Ci spokój i pełna konsekracja!

Od czego w głębi serca pragniesz się uwolnić?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Jak bardzo pragniesz to zrobić?
Co Cię motywuje, aby to zrobić?

Zwróć uwagę na swoje reakcje!

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Co pragniesz z robić, aby uwolnić się od przeszłości?
Jak bardzo pragniesz to zrobić?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Podsumowanie naszej dzisiejszej podróży…

Najsilniejszym lekarstwem, które może najskuteczniej uzdrowić Twoje życie jest miłość do samej siebie. Natomiast najczęstszym i największym powodem jej braku w Tobie jest brak wybaczenia i przebaczenia przeszłości. Dlatego tak ważnym pierwszym krokiem, aby ją odzyskać jest rozpoczęcie procesu uwolnienia się od przeszłości – porzucenia bagażu zbędnych doświadczeń raz na zawsze! Kiedy już wejdziesz na tę drogę samouzdrawiania to daj sobie czas na zmianę. Jest to proces wymagający od Ciebie dużej ilości cierpliwości oraz wewnętrznych sił. Jednak ta praca jest najpiękniejszą pracą jaką możesz dla siebie zrobić – nagroda za nią jest bezcenna – poczujesz się wolną kobietą i zaczniesz kochać samą siebie doświadczając codziennych cudów.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to proszę o komentarz ?
Będę Ci bardzo wdzięczna 🙂

Monika Bulik 

Psychodietetyczka 

Coach zdrowia odchudzanie & wrażliwe  jelita 

Joginka relaksu 

Zielarka, fitoterapeutka 

Autorka Bieszczadzkiego Herbarium 

Polub mój profil na Instagramie 

Write a comment