Monika Bulik, poczucie własnej wartości

6 filarów poczucia własnej wartości

Co należy zrobić, aby tworzyć i podtrzymywać poczucie własnej wartości?

Jakie wzory zachowań podjąć?

Jaka odpowiedzialność na Tobie spoczywa?

Pomocne Ci w tym będą  filary poczucia własnej wartości – to świadome praktyki, składające się z wyborów, które towarzyszą Ci w każdej godzinie Twojego dnia. Praktyka ta nie jest prosta – wymaga od Ciebie dyscypliny oraz sukcesywnej pracy. Staje się ona Twoim codziennym sposobem funkcjonowania w sprawach dużych i małych.

Co na Ciebie czeka w tej podróży?

Dzisiaj pomogę Ci je odkryć w sobie 6 filarów poczucia własnej wartości , a następnie dam Ci sprawdzone praktyki jak je rozwijać. Ta podróż jest wyjątkowo ważna i wymagała będzie od Ciebie pełniej koncentracji i sporej ilości czasu, tak abyś przełożyła ten „temat” w 100% na własne życie. Pierwszym bardzo ważnym Krokiem, który umożliwi
Ci dokładne „zbadanie” Twojego poczucia własnej wartości będzie Twoja Inwestycja, która jak zawsze znajduje się na końcu tej podróży.

Co jeśli Twoje poczucie własnej wartości jest niewystarczające?

Nie możesz od nowa się wychować, na nowo przeżyć dzieciństwo pełne miłości od świadomych i kochających rodziców. Jednak możesz zawsze zadać sobie pytanie:

Co mogę zrobić, aby podnieść poziom  mojej samooceny?

Przed Tobą 6 recept na jego codzienne wzmacnianie – 6 Filarów na których Twojego poczucie własnej wartości jest oparte.  

Pierwszy – praktyka świadomego życia
Co oznacza świadome życie?

To wziąć odpowiedzialność za własne życie! Starać się uświadamiać sobie, iż wszystko – co Cię spotyka i to – co masz jest ważne dla Twoich codziennych działań.

Odzwierciedla się poznaniu własnego bogactwa wewnętrznego – wartości, sensu życia, celów, potrzeb ciała, umysłu i duszy, równowagi życiowej oraz bogactwa zewnętrznego – pracy, rodzinny, przyjaciół, pasji, pieniędzy, otoczenia.

Prowadzi w kierunku osiągania upragnionych celów oraz rozwijania Twojego potencjału i wartości wzmacniając Twojego poczucie sensu życia. To postępowanie adekwatne jest do tego – jak widzisz świat i co o nim wiesz.  

W życiu nie zawsze wszystko jest tak, jakbyś tego chciała…

Jednak gdy rozpoznasz to –  co masz i tego – czego nie masz, a pragniesz mieć to strach, lęk stanie się mniejszy. Ważne jest abyś nie oszukiwała własnych myśli, myląc świat subiektywny z obiektywnym. Realne postrzeganie wzmacnia umiejętność dokonywania trafniejszych wyborów w istotnych dla Ciebie sprawach. Skłania do pięknych refleksji, które przekładają się na gotowość umysłu do działania.

Praktyka świadomego życia wymaga od Ciebie codziennej dyscypliny w spójnym postępowaniu zarówno w sprawach małych jak i dużych. Szczere z głębi serca zaangażowanie w zrozumienie pobudzi zaufanie do samej siebie, które wzmocni Twoją odwagę podczas konsekwentnego działania.

Pamiętaj, aby podczas każdej ważnej i wymagającej zmiany  myśleć w kategoriach małych kroków koncentrując się na pozytywach i ciesząc się z każdych drobniejszych sukcesów!

Co może pomóc Ci rozwijać Twoją świadomość?

Poznanie rzeczywistości, aby realizować cele życiowe. Jeśli pragniesz założyć własny biznes z pasją, to co robisz w tym kierunku? Czy jesteś bliżej jego realizacji niż miesiąc temu? Jeśli Twoim celem jest szczęśliwy związek partnerski? To jak wygląda on obecnie? Czy uświadamiasz sobie własne plany życiowe?

Umysł aktywny, a nie bierny. Jego konsekwencją jest wysoka samoocena odzwierciedlająca się w odpowiedzialności za własne życie. Nie wyobrażasz sobie, iż ktoś może za Ciebie myśleć i podejmować decyzje!

Inteligencja przekładająca się na aktywne działanie. Podstawowa aktywność z której czerpie radość dziecko to uczenie się. Utrzymanie tej tendencji w dorosłości wskazuje na dobrze rozwiniętą osobowość. Kiedy spotykają Cię trudności i przez nie przejdziesz to zawsze możesz zwiększyć satysfakcję z rozwijającej świadomości.

Życie „Tu i Teraz” oparte na perspektywie przyszłości. Bycie w stanie obecnym całym sobą, a nigdzie indziej widząc możliwości osiągnięcia tego, czego się pragnie..

Umiejętność rozróżniania: faktów, interpretacji i emocji. Życie świadome przejawia się w odczuwaniu różnic: tego co postrzegasz, jak to interpretujesz oraz co odczuwasz. Jeśli nie potrafisz tego odróżniać to możesz zostać „ofiarą rzeczywistości”.

Wiedza – czy działania są spójne z celami. Niekiedy bywa tak, iż Twoje cele, a czas spędzany i wydatkowana energia nie są spójne. Poświęcaj najwięcej czasu na to, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Poszukiwanie informacji zwrotnej, aby zweryfikować sposoby działania. Określając cel nie można sztywno założyć możliwości jego realizacji. Zawsze należy brać pod uwagę nowe wiadomości, które mogą korygować Twoje plany. Reakcja na zmiany jest zależna od Twojej świadomości. Jeśli próbujesz zmienić coś na czym bardzo Ci zależy to warto zadać sobie pytanie „Co robię jeśli dana metoda nie przynosi efektu? Czy próbuję coś zrobić innego? Czy nie jest tak, że działam mechanicznie, a może świadomie?

Rozwiązywanie pojawiających się trudności. Jeśli podczas realizacji celów napotkasz na drodze przeszkody to wówczas możesz zatrzymać się i dać sobie czas na wypoczynek albo poszukać nowego rozwiązania. Nie należy się poddawać, gdyż popadniesz bierność, a Twoja świadomość ucierpi. Świat należy do ludzi odważnych i wytrwałych. Czasami możesz zaprzestać działania i dać sobie czas ale ta decyzja musi być świadoma.

Otwartość na nowe – szanse i możliwości oraz wiedzę. Jeśli uważasz, iż posiadana przez Ciebie wiedza jest wystarczająca i nie interesuje Cię  nowa to nie rozwiniesz się. Nie należy poddać w wątpienie wszystkiego co nowe, ale otworzyć się na to czerpiąc inspiracje.

Konstruktywne – pouczające –  podejście do popełnianych błędów. Każda z nas ma prawo aby się pomylić, najważniejsze jest to, aby z tych pomyłek wyciągać pouczające wnioski.

Pragnienie nieustannego pogłębiania świadomości. Zaangażowanie w rozwój i proces uczenia odkrywa Twoją drogę życia zgodną z przeznaczeniem.

Pragnienie poznania rzeczywistości zewnętrznej i wewnętrznej. Ważne jest, abyś była świadomym własnych potrzeb, uczuć, sposobów myślenia, oczekiwań oraz motywów działania. Niezbędna z tym poznaniu jest intencja: Czy wiesz, co czujesz w danej chwili? Czy wiesz co robię, gdy czuję wyjątkową sympatię do siebie, a co, kiedy samej siebie nie lubię? Dostrzegam emocji, które pojawiają się we mnie podczas kontaktu z bliską osobą. Dostrzegam, co sprawia mi radość, a co wyczerpuje. Poznanie siebie to piękna wartościowa bezgraniczna podróż.

Pragnienie zbudowania własnego świata wartości. Życie świadome odzwierciedla się posiadaniem własnej piramidy wartości, którą determinują cele w świetle rozumu i doświadczeń.

Życie świadome to praktyka i stan umysłu – codzienna orientacja życiowa!
Drugi Filar – praktyka samoakceptacji

Bez akceptacji samej siebie doświadczanie poczucia własnej wartości jest niemożliwe! Dlatego te dwa pojęcia są ze sobą bardzo mocno, można pokusić się o stwierdzenie – nierozerwalnie połączone. Jednak należy miej w sobie wiedzę i umiejętność ich odróżniania, pamiętając, że:

Samoocena stanowi coś – co doznajesz
Akceptacja jest czymś – co robisz.

W jaki sposób możesz zwiększyć samoakceptację?

Bądź swoim sprzymierzeńcem – szanuj siebie i swoje troski!

Wzmocnij siły w konfrontacji z tym, co musi w Twoim  wnętrzu dojrzeć jeśli coś „idzie nie po naszej myśli”. Świadomie akceptuj  trudności gdyż wiesz, że są niezbędne w odkryciu, tego co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu.

Pielęgnuj wolę doświadczania, która wyraża gotowość do akceptowania uczuć,  które nie od razu decydują o Twoim działaniu. Jeśli dzisiaj masz cięższy dzień i brak Ci  siły, aby wykonać większe wyzwanie to rozpoznajesz te uczucia, a pracę wykonujesz kiedy przeżyjesz te emocje i umysł stanie się jaśniejszy.

Współczuj i bądź przyjacielem dla samej siebie. Samoakceptacja nie zaprzecza rzeczywistości – nie broni, iż coś jest złe czy dobre. Ona pragnie zrozumieć, co było powodem złego lub niewłaściwego postępowania? Jeśli nie rozumiesz danego człowieka i działa on destrukcyjnie, to aby go rozumieć niezbędne jest poznanie jego wnętrza – kontekstu postępowania. Zawsze we wszystkich działaniach jest ujawnione bądź ukryte źródło. Udowodniono, iż akceptacja współczującego powoduje niwelowanie niepożądanych zachowań – zmniejsza ich częstotliwość. Także traktuj siebie życzliwie, a świat odda nam jeszcze większą życzliwością.   

Akceptacja siebie to świadomość odmowy, że nie jesteś swoim wrogiem!

Trzeci Filar – praktyka odpowiedzialności za siebie i swoje życie

Aby czuć radość życia z każdego dnia niezbędne jest poczucie kontroli nad własnym życiem. Wówczas towarzyszy Ci odpowiedzialność za własne działania oraz jesteś konsekwentna w realizacji wyznaczonych przez siebie celów.

Czego wymaga od Ciebie bycie odpowiedzialną?

Jesteś odpowiedzialna za realizację naszych pragnień/marzeń/celów

Nit nie może spełnić Twoich marzeń. Jeżeli masz pragnienia to tylko Ty sama możesz je zaspokoić. To na Tobie spoczywa odpowiedzialność za opracowanie planu działania, oraz jego realizacja.

Jesteś odpowiedzialna za własne wybory oraz działania

Jeżeli wybory są Twoje, to tylko Ty jesteś ich źródłem. Należy zaakceptować ten fakt i mieć go na uwadze podczas podejmowanych decyzji oraz działaniach.

Jesteś odpowiedzialna za świadomość, która towarzyszy Ci w pracy

Możesz dawać z siebie wszystko podczas wykonywanej pracy, albo się oszukiwać, że to już wszystko, co możesz dać. Bardzo ważne jest to, abyś miała pracę, którą wykonujesz z przyjemnością i której towarzyszy pasja.

Jesteś odpowiedzialna za świadomość, która towarzyszy Ci w relacjach z ludźmi

Kiedy spotykasz drugiego człowieka to jesteś obecna razem z nim, czy myślisz o konsekwencjach słów, które do niego wypowiadasz?

Jesteś odpowiedzialna za to, jak spędzasz czas

Gdzie pożytkujesz swoją energię? Czy działania, które wykonujesz są zgodne z wartościami, które są dla Ciebie najważniejsze? Jeśli czujesz, że marnujemy czas, to warto przyjrzeć się głębiej, w co chcemy go zainwestować. Pamiętaj – on już nigdy nie powróci.

Jesteś odpowiedzialna za swoje szczęście

Przekonanie o tym, że Twoje szczęście jest uzależnione od kogoś innego to wynik niedojrzałości. Czucie odpowiedzialności za własne szczęście daje olbrzymią moc, wówczas bierzmy swoje życie w swoje ręce!

Jesteś odpowiedzialna za wartości zgodnie z którymi żyjesz

Jakie wartości kierują Twoim życiem? Są Twoje, czy wzięłaś je bezmyślnie od kogoś? Podczas przyjmowania wartości niezbędny jest wybór oraz decyzja, dzięki którym możesz świeżo, bez ograniczeń spojrzeć na świat.

Jesteś odpowiedzialna za podnoszenie poziomu własnej samooceny!

Monika Bulik, rodzina, wartości, dremstime
Czwarty Filar – praktyka asertywności

Co ona właściwie oznacza? To szacunek do własnych pragnień, potrzeb, wartości oraz poszukiwanie właściwych form wyrażania ich w życiu codziennym. To życie wyrażające się spójnością wewnętrzną.

Jej przeciwieństwem jest poddawanie się nieśmiałości, aby uniknąć konfrontacji z kimś, wartości odmienne od Twoich, lub by się komuś podobać, kimś manipulować albo do kogoś „należeć”.

Asertywność to temat morze, o którym zapewne dużo czytaliście i wiecie dlatego zdradzę Ci tylko:

3 najszybsze i skuteczne sposoby, które mogą wzmocnić Twoją asertywność:

Myśl samodzielnie, a za nim zgodne z  Tobą postępowanie.

Żyj autentycznie – mów  i działaj podążając za własnymi marzeniami-celami zgodnie z najgłębszymi przekonaniami i uczuciami.

Bądź przekonana do własnych wartości oraz  celów życiowych.

Pamiętaj – asertywność nie ma w sobie agresji, wojowniczości, nie oznacza „deptania” innych ludzi. Oznacza gotowość stawiania w swojej obronie, otwartego bycia tym, kim jesteś, traktowanie siebie z szacunkiem we wszystkich relacjach z ludźmi.


Piąty Filar – praktyka życia celowego

Czy zgodzisz się ze mną, że żyć bez celu to zdawać się na łaskę przypadku?

Natomiast żyć celowo to wykorzystywać własny potencjał przemieniając myśli i słowa w działanie?

W jaki sposób zbudować poczucie skuteczności w działaniu?

Konsekwentna i systematyczna praca!

Nie same sukcesy „dowodzą” Twojej wartości, lecz proces ich osiągania jest środkiem, za pomocą którego rozwijasz skuteczność – życiową kompetencję.

Postępując konkretnie mamy możliwość obserwowania postępów, porównywania efektów z zamierzonymi działaniami oraz modyfikowania strategii w zależności od nowych okoliczności. I tutaj zawsze zadaj sobie podstawowe pytania:

 • Co chcesz osiągnąć?
 • Po, co  chcesz to osiągnąć? Jakie korzyści da Ci ten cel?
 • W jaki sposób to osiągniesz? Czego potrzebujesz, aby to osiągnąć?

Wzmacniaj wewnętrzną dyscyplinę!

Jej codzienne pielęgnowanie organizuje Twoje życie wokół tego, czego pragniesz osiągnąć. Jeśli nie będziesz jej miała, to w chwilach słabości – kiedy pojawią się większe wyzwania nie dasz im rady. To ona buduje w Tobie umiejętność długofalowego patrzenia na świat.

Co oznacza praktyka życia celowego? – 3 codzienne wzmacniacze:

Odpowiedzialność za świadome wyznaczanie celów, wówczas masz kontrolę nad własnym życiem i wiesz, co chcesz osiągnąć.

Staranie, aby określić działania niezbędne do realizacji celów, aby osiągnąć to, czego pragniesz „musisz” wiedzieć jak masz to zrobić – Jakie działania Ci w tym pomogą?

Obserwacja wyników własnych działań, aby sprawdzić pomiar postępów – dokąd zmierzasz? Świadomość celów pomaga w pokonaniu pojawiających się problemów, skłania do konstruktywnej oceny, aby  zaktualizować to, co postanowiłaś z nowymi okolicznościami.

Monika Bulik, psychodieteyczka, coach wrażliwych jelit
Szósty praktyka prawości – życia w zgodzie z własnymi zasadami

To, co robisz i kim się stajesz zależy od wartości, którymi kierujesz się w życiu. Jednak równie ważne dla określenia Twoich zachowań i emocji, a może nawet ważniejsze są Twoje przekonania – czyli poczucie pewności w tym, co jest dla Ciebie dobre, a co złe, co powinnaś zrobić, a czego nie. Takie precyzyjne wymagania i kryteria, którymi kierujesz się w życiu są Twoimi zasadami. Jednym z celów, które sobie postawiałam jest moja pomoc w zbudowaniu przez Ciebie Twojego prawdziwego Dekalogu Radości Życia. Szczegóły już wkrótce będę Ci zdradzać. A już teraz pomyśl…

Kiedy zdradzasz własne wartości?

Jeśli działasz przeciwnie do tego, co uznajesz za właściwe, sprzecznie z własnymi wartościami. Wówczas zdradzasz samą siebie, swoje myśli, poglądy podważając własne przekonania. To jest hipokryzja, która niszczy, podkopuje twoje poczucie własnej wartości. Ważne jest to, abyś miała świadomość, że jej oddziaływanie jest olbrzymie – niszczy zdecydowanie mocniej niż jakakolwiek inna krytyka z zewnątrz czy odrzucenie przez kogoś.

Czy obniżasz swoje poczucie własnej wartości?
 • Prawisz kazania własnych dzieciom, a okłamujesz przyjaciół czy znajomych
 • Jesteś oburzona, gdy ludzie nie wywiązują się ze zobowiązań wobec Ciebie, a sama zaniedbujesz własne
 • Dbasz o wysokie standardy, a sama sprzedajesz usługi/towary o niskiej jakości
 • Udajesz, że pracownicy są dla Ciebie ważni, a za plecami plotkujesz na ich temat…

Wówczas możesz nie przyznawać się do własnej hipokryzji, ale zadajesz bardzo poważne rany szacunkowi do samej siebie, które nie ukoi żadna racjonalizacja.

Ochrona poczucia własnej wartości wymaga wyraźnego zrozumienia granic swojej odpowiedzialności. Tam, gdzie nie masz możliwości kontroli, to nie możesz mieć odpowiedzialności, nie możesz siebie obwiniać, mieć poczucie winy.

Jeśli mamy możliwość obniżenia poziomu poczucia własnej wartości, to zawsze masz także szanse, aby je wzmocnić!


Co możesz z robić już teraz?

Twoja Inwestycja na dzisiaj:

Tak jak obiecałam na początku mam dla Ciebie wyjątkowe narzędzie – Koło Poczucia Własnej Wartości, dzięki któremu „zbadasz” bardzo dokładnie swój obecny poziom samooceny w 6 Filarach, które już poznałaś.

Pobierz Koło Poczucia Wartości tutaj 

Oczywiście wydrukuj, weź jakieś kolorowe mazaki i działamy:

Zaznacz na Kole poziom satysfakcji w każdym Filarze kierując się skalą od 1 – gdzie oznacza najniższy, do 10  który oznacza najwyższy.

Jak znaczyłaś wszystkie Filary to zatrzymaj się na chwilkę nad tym Kołem i popatrz na nie odpowiadając na poniższe pytania:

Co widzisz?

Jakie uczucia Ci towarzyszą?

Który z zaznaczonych Filarów wpływa na pozostałe?

Którym Filarem pragniesz zająć się w pierwszej kolejności? – zapisz go!

Świadomością, Odpowiedzialnością, Celowością…

Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy wzmocnisz ten Filar?

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………

Co zrobisz?

Teraz……………………………………………………………………………………………………………………………………..

Jutro……………………………………………………………………………………………………………………………………..

Jakie są Twoje 5 najbliższych Kroków, dzięki którym będziesz wzmacniała ten Filar?

 1. ………………………………………………………………………………………………………………………………………
 2. ………………………………………………………………………………………………………………………………………
 3. ………………………………………………………………………………………………………………………………………
 4. ………………………………………………………………………………………………………………………………………
 5. ………………………………………………………………………………………………………………………………………

Podsumowanie dzisiejszej podróży…

Niezależnie od tego jaka była Twoja przeszłość jeśli poznałaś potrzeby rozwoju własnego poczucia wartości i rozumiesz jego 6 najważniejszych aktywności – filarów – to możesz o nie zadbać do poziomu jaki pragniesz mieć-odczuwać. Weź odpowiedzialność za własne życie żyjąc świadomie, zaakceptuj siebie zostając swoim największych przyjacielem, wyznaczaj cele i je konsekwentnie realizuj, bądź asertywna pielęgnując szacunek do samej siebie, zbuduj system zasad życiowych własny opartych na Twoich wartościach i przekonaniach.

Pamiętaj – poczucie własnej wartości nie jest darem, tylko siedzi ono głęboko wewnątrz Ciebie. Bierne wyczekiwanie na osobę czy okoliczności, które podniosą jej poziom jest skazaniem na frustrację – „drogą na manowce” – startą czasu! 

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy to proszę uprzejmie o komentarz 🙂
Będę Ci bardzo wdzięczna 😉

P.S. Inspirację do bloga zaczerpnęłam z książki Nathaniela Brandena „6 filarów poczucia własnej wartości”, polecam Wam przeczytanie tej książki!

Monika Bulik

Psychodietetyczka 

Coach zdrowia odchudzanie & wrażliwe  jelita 

Joginka relaksu 

Zielarka, fitoterapeutka 

Autorka Bieszczadzkiego Herbarium 

Polub mój profil na Instagramie 

Write a comment