Dlaczego się odchudzamy?

Każda z Nas pragnie mieć wymarzoną sylwetkę, modnie i pięknie ją przyozdabiać, a każdego dnia z dumą kroczyć przez życie emanując poczuciem pewności. Za taki „stan lekkości” jesteśmy zapłacić bardzo wiele, czasami zbyt wiele… własnym zdrowiem. Co zaczynamy robić, aby czuć tą „lekkość”? Dieta cud, która szybko pomoże pozbyć się tego, co Ci się nie podoba. Pierwsza dieta – białkowa – wymagająca i  niezbyt skuteczna według Ciebie, druga dieta – kapuściana –  bardziej skuteczna, ale pragniesz szybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę, aż tu trzecia – węglowodanowa, czwarta – powrót do białkowej, bo ona była jednak najskuteczniejsza… i w taki sposób wpadamy w Koło Wiecznego Odchudzania, które degraduje nasze ciało i umysł, a nawet duszę. Im dłużej w nim trwamy tym trudniej je przerwać i całkowicie się z niego uwolnić. Jest to jednak możliwe!

W naszej dzisiejszej podróży mam nadzieję, że pomogę Ci odkryć źródło Twojego wiecznego odchudzania, a następnie zainspiruję Cię do działania w kierunku uwalniania się z tego okrutnego koła. 

Ja w tym Kole poniżania trwałam aż 10 lat, to był czas wypełniony brakiem poczucia własnej wartości, ogromnych deficytów z przeszłości, silnego wpływu Wewnętrznego Krytyka, ciągłego wołania mojego wewnętrznego dziecka, trzymania się olbrzymich urazów z przeszłości i poczucia winy, brakiem przebaczenia i wybaczenia, brakiem świadomości własnych emocji i czego tak naprawdę oczekuję od życia

Odkryj źródło odchudzania!

Twój system przekonań kształtuje się we wczesnym dzieciństwie, następnie dorastasz przez życie tworząc doświadczenia, które do Ciebie pasują. Pozwól sobie na chwilę refleksji i zastanów się:

 Ile razy powtórzyło się w Twoim życiu to samo doświadczenie?

Ich źródłem są Twoje wyobrażenia o samej sobie!

Dorastając bazujesz na tym, co wyniosłaś z dzieciństwa. Sama traktujesz siebie jak Cię traktowano. Jeśli wychowałaś się w domu, w którym narzekano i bezmyślnie Cię karano wówczas masz tendencję do narzekania i karania samej siebie.
Odchudzanie to nic innego jak ciągłe poniżanie się i karanie!

Za każdym razem  kiedy odmawiasz sobie jedzenia na które masz ochotę to się poniżasz – niszcząc własne poczucie wartości, szacunek do samej siebie, zaufanie… po prostu wszystko czym jesteś i co w życiu posiadasz! Każdy dzień staje się walką o przetrwanie, odliczasz godziny, minuty do kolejnego „posiłku”, który ma sprawić cuda – „wymarzonego” ciała.

A czym jest nadwaga?  
Kiedy wpadasz w Koło Wiecznego Odchudzania?

Oczywiście jest nierozerwalnie połączona z odchudzaniem, kiedy po fazie utraty wagi zaczynają Ci powracać kilogramy. 

To przykład tracenia energii na rozwiązywanie problemu, który nie jest prawdziwym problemem.  Jego źródłem jest lęk, który wskazuje na olbrzymie potrzeby troski i wsparcia. Kiedy czujesz się zagrożona to normalne staje się, że zaczynasz przybierać na wadze – to jest Twoja pozycja obronna.

Obwinianie się za każdy kęs i myśl o ciągłym odchudzaniu prowadzi do rozpaczy – to strata czasu ku przepaści

Taka postawa prowadzi do Koła Wiecznego Odchudzania, które bardzo trudno zatrzymać ponieważ za każdym razem kiedy się odchudzasz wzmacniasz w sobie niepewność, przerażenie – potrzebujesz więcej ochrony – kilogramów. Następnie postanawiasz zrzucić te kilogramy i  zaczynasz koleją dietę cud, co jeszcze mocniej potęguje poważniejszy problem.

Raz odchudzanie, raz nadwaga, następnie odchudzanie, a po nim nadwaga i tak Koło Wiecznego Odchudzania się kreci wyniszczając nasze ciało, umysł, oddalając od najskrytszych pragnień, marzeń…

Chowanie kilogramów pod ubraniem, i odkrywanie wychudzonego ciała, a w środku wieczna wojna niszcząca zdrowie…

Monika Bulik, koło wiecznego odchudzania
Jak zatrzymać Koło Wiecznego Odchudzania?

Dokonaj diagnozy – jak najszybciej! –   chorób czy dolegliwości, które wysyła do Ciebie Twoje ciało. Zidentyfikuj prawdziwy problem odkrywając źródło jego powstania!

Ja w takim Kole trwałam aż 10 lat, co jak domyślasz się musiało mieć poważne skutki…

Zaczęłam mieć bardzo poważne problemy z gospodarką hormonalną, którą steruje całym organizmem każdej kobiety. Nie było łatwo powrócić do równowagi po tylu latach degradacji własnego zdrowia. Jednak wszystko jest możliwe jeśli czegoś pragniemy najmocniej na świecie – nawet pokonanie poważnych chorób! Uwierzyłam, że mogę uzdrowić własne życie i po prostu cieszyć się każdym dniem. Przemieniałam wszystko w swoim życiu przez 5 lat, ucząc się miłości do samej siebie od nowa, nowych smaków, budując nowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia dbając o siebie – prawdziwie i w pełni! Po tych 5 latach, następne 2 lata to okres szczęśliwej ciąży i rocznego beztroskiego macierzyństwa. Mój synek 8 czerwca ukończył już roczek i właśnie w tym czasie spadła na mnie jak grom z jasnego nieba wiadomość – moje ciało wysyła do mnie komunikaty, których jeszcze nie do końca rozumiem – mój system hormonalny nie pracuje jak należy – mam poważną chorobę, której skutki odczuwam każdego dnia. Od tej wiadomości minął już tydzień a mnie nadal ciężko się z tym pogodzić. Chwilami czuję totalną bezsilność, której się poddaję. To czas, który w głębi serca pragnę zaakceptować, bo walka tutaj nie ma sensu.

Wewnętrzny spokój – akceptacja i pokochanie sytuacji taką jaką jest, miłość do samej siebie wyrażana dbaniem o siebie, czas spędzony z rodziną i moim ukochanym synkiem dodają mi siły w byciu z tym, co jest. Oczywiście ciągle szukam zrozumienia – przesłania tego jaką wiadomość niesie moje ciało. Czuję, że już wkrótce ją poznam 🙂

O czym próbuje Ci powiedzieć Twoje ciało?

Zazwyczaj – niestety jest tak, że przystankiem zatrzymania jest, która wymusza nas podjęcie decyzji o przemianie jest pojawianie się chorobyCiało po prostu zaczyna mieć dość i „na kolanach” prosi o pomoc wysyłając komunikat: 

Zadbaj o mnie! Pokochaj mnie!

W jaki sposób możesz sobie pomóc?

Rozwijaj świadomość potrzeb własnego ciała – każda choroba czy dolegliwość to zawsze znak, aby zatrzymać się i zdiagnozować: 

Co mówi do Ciebie Twoje ciało?

Nie można bagatelizować najmniejszej dolegliwości – każda jest ważną wiadomością z Twojego wnętrza. Według Louise Hay – niezwykłej mistrzyni w pokochaniu samej siebie, nasze urazy, brak samoakceptacji pełnej miłości, poczucie winy i lęk to najpoważniejsze przyczyny wszelkich chorób naszego ciała! 


Twoja Inwestycja na dzisiaj:
Co możesz zrobić już teraz, aby zatrzymać Koło Wiecznego Odchudzania?

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

Czy Twoje ciało daje Ci komunikaty z których jesteś zadowolona?

Jak TAK to świetnie!

Jeśli nie to pytaj siebie dalej i zrób:

Krok 1

Jakie dolegliwości Ci doskwierają?

Wypisz wszystkie na kartce papieru, a następnie wybierz 3 dla Ciebie najważniejsze – najbardziej Ci doskwierające. Szczerze!

Krok 2

Co uniemożliwia mi moja dolegliwość?

Wypisz do 3 dolegliwości.

Odpowiedź przedstawia zablokowane pragnienie lub pragnienia.

Docenić samą siebie i to co mam, pokochać siebie i swoje ciało w pełni, być sobą i realizować własne marzenia, cieszyć się życiem, stworzyć szczęśliwą i zdrową rodzinę, realizować się w pracy, odnaleźć i pokochać bratnią duszę itp.

Krok 3 

Jaka jest prawdopodobna przyczyn jej powstania?

Jakie moje myśli mogły spowodować tą dolegliwość?

Wypisz do 3 dolegliwości.

Odpowiedź stanowi silnie zakorzeniony wzorzec myślowy.

Lęk przed nowym, Lęk przed życiem, poczucie: winy, niższości, odrzucenia, bycia nie dość dobrą, porażki, nagromadzony gniew, kranie siebie,  brak wybaczenia, odrzucania własnych potrzeb, tłumienie złości, wyrażania własnego „ja”, rozdrażnienie, niezadowolenie, potrzeba ochrony, wina za którą zawsze należy się kara, tęsknota za miłością, wyparcie się siebie, odrzucanie kobiecości, nagromadzenie starych myśli, brak elastyczności, brak radości, lęk przed radością, uciekanie radości, brak nadziei itp.

Krok 4 

Co może pomóc mi pokonać tą dolegliwość, uzdrowić może ciało i umysł?

Wypisz do 3 dolegliwości.

Odpowiedź stanowi nowy wzorzec myślowy.

Kocham życie, a ono kocha mnie

Nic nie stoi na przeszkodzie, abym radowała się życiem

Jestem bezpieczna

Mam poczucie własnej wartości

Pozostaję w zgodzie z moimi uczuciami. Kocham i akceptuję siebie, taką jaką jestem

Wybaczam sobie wszystkie ograniczenia

Radzę sobie ze wszystkimi doświadczeniami

Wznoszę się ponad lęki innych. Tworzę własne życie

Życie udziela mi wsparcia

Wybieram radość i akceptację siebie taka jaką jestem

Otwieram serce i czuję radość

Cieszę się z tego kim jestem

Podsumowując…

Odchudzanie to brak miłości do samej siebie będący wynikiem ogromnych deficytów przeszłości. Jeśli wychowałaś się w domu w którym ciągle narzekano i bezmyślnie Cię karano to masz skłonności, aby w dorosłości traktować tak samo samą siebie. Kiedy się odchudzasz to za każdym razem karzesz się – wówczas  nie jesteś sobą – to jest Twoja przeszłość!

Pokochaj siebie taką jaką jesteś i raz na zawsze przestań się odchudzać! 

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy to proszę o komentarz
Będę Ci bardzo wdzięczna 🙂

Monika Bulik 

Psychodietetyczka 

Coach zdrowia odchudzanie & wrażliwe  jelita 

Joginka relaksu 

Zielarka, fitoterapeutka 

Autorka Bieszczadzkiego Herbarium 

Polub mój profil na Instagramie 

Write a comment