Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

Odkrywanie i rozwijanie wartości nadaje sens Twojemu życiu, budzi oraz pogłębia Twoje poczcie szczęścia oraz radość z każdego dnia, co prowadzi do spełnienia Twoich najskrytszych pragnień, marzeń-celów…

Czy tak jest u Ciebie?

Całe Twoje życie „kreci” się wokół nich, dlatego tak ważne jest to, abyś je odkryła najszybciej jak to jest możliwe!

Czym są wartości?

Wartości są tym, czym sama jesteś – czym kierujesz się w życiu. Wpływają na Twoje emocje i zachowania oraz mają ogromny wpływ na to, co robisz i co mówisz. 

Wartość to stan emocjonalny za którym podążasz sięgający Twojej tożsamości.

Jak rozpoznać obecność prawdziwych wartości?

To, co cenisz determinuje to, co oznacza dla Ciebie życie oraz jakie działania w nim podejmujesz. Jeśli  Twoje wartości są spójne to Twoje życie odzwierciedla się poczuciem spełnienia Tu i Teraz oraz w trakcie realizacji wyznaczonych celów. Każdy dzień jest działaniem realizującym Twoją życiową misję.

Zatem jeśli czerpiesz radość z tego co robisz doceniając to, co już posiadasz – czując bezgraniczną wdzięczność, którą wyrażasz zarówno w myślach jak i uczynkach to są to „znaki” że Twoje życie oparte jest prawdziwych wartościach.

Jak poradzić sobie z trudniejszym dniem wzmacniając wartości?

Kiedy masz trudniejszy dzień i czujesz totalny spadek energii to najważniejsze jest to, abyś go w pełni zaakceptowała. Nie uciekaj od niego i nie udawaj, że czujesz się świetnie i masz mnóstwo sił. Takie zachowanie jeszcze bardziej Cię zmęczy niż jego akceptacja. Pozwól sobie na chwilę słabości, każda z Nas ma do niej prawo. W takich momentach czerp siłę w własnych wartości. Akceptując „kryzys” czując wewnętrzny spokój sprawiasz, że Twoje wartości jeszcze mocniej się krystalizują stając się dla Ciebie jeszcze cenniejszymi diamentami – sercem tożsamości.

Jakie są Twoje wartości? 

Często  pierwszą i mocną myślą jest rodzina, ponieważ wydaje nam się, że to ona jest tą wartością. Jednak tak nie jest, ponieważ w rzeczywistości rodzina nie jest  wartością samą w sobie, ale jest nią to, co dzięki niej możemy wyrazić. Jeśli tak jest to zadaj sobie pytania:

  • Co rodzina dla Ciebie oznacza? Za co ją cenisz?
  • Jakie daje Ci wartości?

Wówczas odpowiedzią może być:

  • stabilizacja życiowa
  • więź
  • szczęście, radość
  • realizacja wspólnych pasji.

To są Twoje wartości!

Podobnie jest z pieniędzmi – są tylko środkiem do zaspokojenia głębszego zestawu wartości.

Co Ci dają?

Poczucie wpływu, niezależność – to są Twoje wartości!

A także ze zdrowiem – Co Ci daje? Energię życiową, dobre samopoczucie.

Czy kierujesz się w życiu nieświadomymi wartościami?
Jak odkryć nieświadome wartości?

Często jest tak, że podczas odkrywania prawdziwych wartości towarzyszy nam opór. Ten właśnie opór to nieświadome wartości, przejmowane od innych a nie wypływające z naszego wnętrza, które mogą być mocno zakorzenione w naszej podświadomości.

Wpływ takiego oddziaływania na Twoje życie może mieć negatywne skutki – np. „odpychając” Cię od realizacji wyznaczonych celów, marzeń, a pomoże Ci w tym Twój Wewnętrzny Krytyk.

Jeżeli towarzyszą Ci takie sytuacje, rzeczą najważniejszą jest, abyś uświadomiła sobie źródło powstawania nieświadomych wartości, jakim jest Twoje otoczenie. Mogą to być Twoi przyjaciele, znajomi, najbliżsi – to, co powiedzą, co Ci każą zrobić, co uważają za ważne dla Ciebie.

Jak nie „wpaść” lub wyrwać się z wpływu nieświadomych wartości?

Zapamiętaj!

Prawdziwym źródłem Twoich wartości jest Twoje wnętrze to, co Ty myślisz, uważasz i robisz, a nie to, co jest na zewnątrz – dookoła Ciebie!

Często nie jest to łatwa praca, gdyż dotyczy bardzo zakorzenionych przekonań, często wpajanych Ci przez najbliższe osoby – rodziców. Zadaj sobie poniższe pełne mocy uzdrawiającej pytania:

Na myśl o postępowaniu niezgodnym z wartościami, które hodują we mnie rodzice:

 🙁 Czuje się zagubiona

 🙁 Czuję się samotna

🙁  Musiałabym samodzielnie myśleć i dokonywać wyborów

🙁  Zraniłabym rodziców

 Co bym wówczas robiła sama …

Gdybym mogła myśleć samodzielnie o wartościach zgodnie z którymi pragnę żyć:

🙂 Byłabym wolna i niezależna

🙂 Wytłumaczyłabym rodzicom, że w wielu sprawach się mylą

🙂 Przestałabym być córeczką tatusia

🙂 Realizowałabym swoje najskrytsze marzenia

🙂 Żyłabym własnym życiem…

Aby rozwiązać wewnętrzny konflikt związany z Twoim  systemem wartości niezbędne jest to, abyś dokonała ponownej głębokiej analizy wyznawanych wartości, priorytetów i zobowiązań. Natomiast jeśli będziesz je po raz pierwszy wyznaczać, to bądź gotowa na podważenie niektórych, albo wszystkich autorytetów. W tym pomocna Ci będzie Twoja Inwestycja, którą dokonasz na końcu naszej dzisiejszej podróży.  


Odkrywając własne wartości ważne jest także, to abyś poznała także własną wartość główną.

Jak odkryć kluczową i najważniejszą wartość główną w życiu?

Odnosi się ona do każdego aspektu Twojego życia.  Kiedy jesteś jej świadoma, to ona właśnie pomaga Ci w rozwiązywaniu nie służących Ci wewnętrznych blokad, przezwyciężeniu trudności, które tak naprawdę są odzwierciedleniem bagażu doświadczenia – przeszłości.

Niedocenienie oddziaływania tej wartości może stać się przyczyną generowania stresu zarówno w życiu osobistym jak i podczas wykonywania pracy.

Podczas mojej przemiany, nie odkryłam od razu wartości głównej. To odkrycie wymagało dłuższego czasu. Co mi uświadomiło tą wartość? Bardzo bałam się wystąpień publicznych, nie lubiłam patrzeć w lustro, poświęcałam marginalne ilości czasu na dbanie o siebie wewnętrzne i zewnętrzne. Zaczęłam zadawać sobie pytanie: co jest tego źródłem? Gdzie jest powód? Bo jak znajdzie się już samą przyczynę to proces naprawy „samoistnie” się rozpocznie. I tak odkryłam swoją wartość główną, która wówczas była miłość do samej siebie – pełna akceptacja siebie!

Brak miłości do siebie odbierał mi siłę w konsekwentnym działaniu, odpuszczałam ważne dla mnie sprawy, robiłam to, co nie sprawiało mi przyjemności, pozwalałam się krytykować, często wdawałam się  z dyskusje z wampirami energetycznymi.

Ważne jest to, abyś wiedziała jeszcze, że wartość gówna na różnych etapach Twojego życia może ulec zmianie. Tak jak Ci wspomniałam w trakcie mojej przemiany wartością główną była miłość do samej siebie, a obecnie jest wewnętrzny spokój, który nierozerwalnie połączony jest ze zdrowiem, którego wartość stanowi energia witalna.

Kiedy wartość główna jest Twoją towarzyską codzienności to czujesz wewnętrzny spokój, radość Tu i Teraz, wiesz, co jest Twoim sensem życia. Kiedy czynisz „coś” nowego to naturalne jest to, że pojawia się stres, ale potrafisz go przemienić we wzmacniającą energię.

To jaka jest Twoja wartość główna?

Miłość do samej siebie

Spokój wewnętrzny

Poczucie bezpieczeństwa

a może niezależność?

W jaki sposób możesz pielęgnować na co dzień własne wartości?

Najprostsza droga może okazać się najlepszą…

Każda pozytywna zmiana w Tobie samej powoduje pozytywną zmianę otoczenia, a świat zawsze zareaguje na to, co do niego wyślesz oddając Ci dobrem zwielokrotnionym!  

Pogłębianie świadomości powracającego dobra daje każdej z Nas ogromne źródło poczucia satysfakcji oraz radości z otrzymanej dobroci. Wówczas świat i Twoje  wartości stają się co raz piękniejsze, a Ty sama masz co raz więcej energii do wytwarzania dobra!

Co możesz z zrobić już teraz?
Twoja Inwestycja na dzisiaj:

Odkryj własne wartości osobiste i zawodowe

Weź kilka kartek papieru i zacznij wypisywać na nich swoje wartości w życiu osobistym i zawodowym. Jeśli nie do końca jesteś przekonana czy to, co wypisujesz jest wartością to zawsze zadaj sobie pytania: Co daje Ci ta wartość? Dlaczego jest tak dla Ciebie ważna?

Przykładowe wartości:

Osobiste: poczucie bezpieczeństwa, miłość,  miłość do samej siebie, pasja, dobre samopoczucie, wolność, samorozwój, praca pasja, spełnienie, spokój wewnętrzny, radość, niezależność finansowa, niezależność osobista, odpowiedzialność, stabilizacja życiowa…

Zawodowe: bezpieczeństwo finansowe, dobre relacje, satysfakcja z tego, co robisz, realizacja celów – rozwój, niezależność, pasja, autentyczność w tym co robisz, poczucie doceniania, poczucie wpływu, odpowiedzialność.

Jeśli już odkryłaś własne wartości to ułóż je w dwóch słupkach – osobiste i zawodowe, zaczynając od najważniejszej dla Ciebie – na daj ją samą górze, do najmniej ważnej – na samym dole. I teraz zapytaj samą siebie – szczerze z głębi serca:

Czy Twoje życie jest zgodne z Twoimi wartościami? Popatrz na te karteczki…

Jeśli nie do końca tak jest, to wybierz tą wartość, o którą pragniesz najmocniej zadbać i podejmij pierwszy krok. Np. jeśli jest to miłość do samej siebie, to wypisz sobie działania, które mogą wzmocnić ją w Tobie. Może to być wybaczenie sobie czegoś, zadbanie o własne zdrowie zdrowo się odżywiając, uprawiając sport, a może chodzi o zdemaskowanie Wewnętrznego Krytyka, który jest w Tobie…

Miłość do samej siebie jest najsilniejszym lekarstwem uzdrawiającym na całe „zło”!

Moja najważniejsza wartość osobista to głębokie poczucie wewnętrznego spokoju, a zawodowa to autentyczność, która wypływa z pasji do pracy

A jakie są Twoje wartości? Czym kierujesz się w życiu?

Podsumowanie dzisiejszej podróży…

Znajomość własnych wartości jest kluczem Twojego sukcesu życiowego – realizacji celów będących odzwierciedleniem Twoich najgłębszych tęsknot, marzeń… celów! Działanie w którym towarzyszą Ci wartości daje mnóstwo radości wzmacniając Twoje poczucie szczęścia i sensu – każdego dnia realizujesz własną misję życiową.

Natomiast jeśli odkryłaś, iż kierujesz się w życiu nieświadomymi wartościami to już teraz „rozpracuj je” – jakie to są wartości, od kogo je przyjęłaś – co jest ich źródłem i kiedy po nie „sięgasz”. Jak to zrozumiesz to rozpoczniesz proces przemiany własnych wartości – w takie, które są Tobą i wypływają z Twojego wnętrza.

Mam nadzieję, że także podczas naszej dzisiejszej podróży odkryłaś swoją wartość główną. Nawet jeśli nie do końca jesteś przekonana, że to ona to obserwuj siebie, swoje emocje i konkretne sytuacje. Zobaczysz, że pojawią się w Twoim życiu „znaki”, które utwierdzą Cię, że to jest ta wartość, albo pokażą Ci inną wartość, która już czeka na wypłynięcie z Ciebie prawdziwej.

Którą wartość zaczniesz wzmacniać już teraz?

Co zrobisz w tym kierunku?

Wypełnij własne życie prawdziwymi wartościami!

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, to uprzejmie proszę o zachęcający komentarz 🙂
Będę Ci bardzo wdzięczna 😉

Daj sobie szansę na życie pełne wartości…

Monika Bulik

Psychodietetyczka 

Coach zdrowia odchudzanie & wrażliwe  jelita 

Joginka relaksu 

Zielarka, fitoterapeutka 

Autorka Bieszczadzkiego Herbarium 

Polub mój profil na Instagramie 

Write a comment