4 skuteczne kroki jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

Czy dobrze się czujesz we własnej skórze?
Co myślisz o sobie?
Jak siebie traktujesz?
Czy uważasz się za wartościową kobietę we własnych oczach?

Odpowiedzi na te pytania stanowią o Twoim poczuciu własnej wartości i od nich zaczynamy naszą dzisiejszą niezwykle ważną podróż, w której spotkamy się dwa razy.

Poczucie własnej wartości…

Dużo się o nim mówi i pisze, wiele filmów nakręcono i wiele książek wydano na ten temat, a czy Ty wzmacniasz i pielęgnujesz to bardzo ważne wewnętrzne bogactwo, które nierozerwalnie połączone jest z Twoją radością? A może myślisz, że jak już je masz na wystarczającym poziomie to nie „musisz” o nie dbać, a jak jest niskie to niemożliwe jest wypracowanie satysfakcjonującego poziomu…

Co na Ciebie czeka w tej podróży?

Odkryjesz czy Twoje poczucie wartości jest na wystarczającym poziomie, czy odzwierciedlasz je w codziennym życiu i działaniu, jak przekłada się ono na Twoje bogactwo zewnętrzne-finansowe oraz zbadasz czy Twoje poczucie własnej wartości jest na niskim poziomie, a także poznasz praktyczne sposoby jego utrzymania/odbudowy wzmacniając m.in. własne poczucie dumy czyli Twoją towarzyszkę radości życia!

To zaczynamy od początku…

Czym jest poczucie własnej wartości?

To wewnętrzne przekonanie:

♥ poczucia pewności – zaufania własnym myślom, stawiania czoła życiowym wyzwaniom;

♥ prawa do szczęścia – pomyślności w osiąganiu wartościowych celów życiowych, zaspokajaniu najgłębszych potrzeb, cieszenie się życiem i jego owoców.

To Twoja własna samoocena – jedna z najważniejszych potrzeb służąca, rozwijaniu tego, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu, realizacji misji życiowej – osiągnięciu „spełnienia” osobistego i zawodowego, doświadczaniu radości z każdego dnia!

Wysoka samoocena jest ciągłym procesem, która wymaga wielkiego pokładu energii i ciągle oszukuje bodźców i wyzwań w postaci wartościowych oraz ambitnych celów.

Na co przekłada się pewniejsze poczucie własnej wartości?

Jesteś bardziej elastyczna w „pokonywaniu” trudności i ograniczeń – życiowych wyzwań. Szybciej podnosisz się z upadku,  i wiesz po co jest dana Ci dana napotykana trudność – masz świadomość, iż jest on normalnym „testem” – wiadomością, która poprowadzi Cię do upragnionych celów zgodnych z Twoim poczuciem sensu.

Masz w sobie wewnętrzne poczucie bogactwa, nie koniecznie materialnego, a przeżycia pięknych doznań: emocjonalnych, intelektualnych, twórczych i duchowych.

Jesteś zdrowo ambitna w osiąganiu wartościowych celów. Wiesz, że każdy mniejszy cel stanowi część życiowego planu, który pragniesz zrealizować. Nie zależy Ci w sposób  szczególny na dobrach materialnych czy awansie zawodowym.

Masz w sobie większą otwartość  i uczciwość, co odzwierciedla się w lepszej komunikacji z otaczającym Cię światem. Twoje myśli są wartościowe i jasne, nie boisz się zaufać!

Jesteś zdolna do tworzenia wartościowych związków partnerskich. To co wysyłasz z własnego wnętrza powraca do Ciebie z zewnątrz. Spokojnie i komfortowo czujesz się z osobami, które mają podobny jak Ty system wartości.

Masz większą w sobie  życzliwość, chęć pomocy i tworzenia dobra.  Nie czujesz zagrożenia i nie widzisz wokół siebie konkurencji.

Masz większy szacunek do siebie i świata. Szacunek do samej siebie jest podstawą szacunku do każdego człowieka.

Masz mocniejszą perspektywę pomyślności życiowej – spełnienia, szczęścia i radości życia z każdego dnia.

Kiedy Twoja samoocena jest na wysokim poziomie to odczuwasz „nadwyżkę” pozytywnej energii życiowej. Pragniesz dzielić się nią: robiąc to, co lubisz i kochasz robić, dzieląc chwile z ukochaną osobą, rodziną – po prostu się spełniać czując satysfakcję i radość.

A czy wiesz o tym, że wysoka samoocena wzmacnia także Twój układ odpornościowy. Nie da Ci gwarancji, że nie zachorujesz, Jednak sprawi, iż jesteś mniej podatna na choroby, a jak już Cię jakaś „dopadnie”  to szybciej ją pokonasz! Wzmacniajmy nasze poczucie własnej wartości każdego dnia, niech poniższa

Kiedy doświadczasz poczucia własnej wartości i wiesz dokąd zmierzasz… to nagle zaczyna dopływać do Ciebie energia z całego świata. Wówczas świat śmieje się razem z Tobą ponieważ masz w sobie to, co najpiękniejsze w życiu – bezgraniczną – krystaliczną wewnętrzną miłość, która ofiaruje Ci największe bogactwo! 
Monika Bulik, Karpackie Inspiracje
A może… Twoje poczucie własnej wartości jest zbyt niskie?

Według Nathaniela Brandena – wybitnego światowego prekursora wiedzy o samoocenie i uzdrawianiu: Obraz siebie jest naszym przeznaczeniem. To, co świadomie i nieświadomie myślimy o sobie – nasze fizyczne i psychiczne cechy, nasze aktywa i pasywa, możliwości i ograniczenia, silne i słabe mocne strony. 

Jak to jest możliwe?

Mocno zakorzenione przekonanie, iż nie zasługujemy na szczęście powoduje, iż koncentrujemy się bardziej na pragnieniu unikania bólu niż doświadczania radości. Świadomie większy wpływa ma na Nas to, co jest negatywne niż pozytywne.

Niska samoocena kreuje wrogi stosunek do tego co jest dla Ciebie dobre. Budzi wewnętrzny lęk przed szczęściem i powodzeniem.

Pamiętaj! Poczucie własnej wartości – niskie czy wysokie – jest samospełniającą się przepowiednią. Twoje oczekiwania, tego co jest wartościowe i możliwe mogą być mocno zakorzenione w Twojej podświadomości i półświadomości, w które wyposażyła Cię przeszłość. Co możesz z robić, aby je zacząć zmieniać? Dokonaj „analizy” swojego poczucia własnej wartości. Pomocna Ci w tym będzie dzisiejsza Inwestycja, którą znajdziesz na końcu bloga.

Czy można mieć zbyt wysokie poczucie własnej wartości?

Nie można! Spotykane w życiu zachowania przechwalania czy arogancji świadczą o niskiej samoocenie. Osoba o wysokiej samoocenie nie ma potrzeby wywyższania się. Nie udowadnia swojej wartości i nie porównuje się. Pracuje nad tym, aby uwolnić swój umysł od krytyki i oceniania. Świadomie, z wewnętrznym poczuciem spokoju każdego dnia stawia piękny krok ku temu, czego najmocniej pragnie w życiu osiągnąć.

Jak poczucie własnej wartości połączone jest z Twoim bogactwem zewnętrznym?

Bogactwo zewnętrzne – materialne swoje źródło ma w głębokim przekonaniu poczucia własnej wartości oraz bezpieczeństwa. Kiedy masz wysoką samoocenę i czujesz się bezpieczna to z łatwością  dzielisz się prestiżem, uznaniem, nagrodą – nie obawiasz się, że ktoś Ci je odbierze.

Powiązane ono jest z tzw. mentalnością dostatku, która także zwiększa szanse w osiągnięciu wartościowych celów, alternatyw pomysłów oraz rozwija Twoje twórcze działanie. Wewnątrz siebie czujesz bezgraniczną „falę” pozytywnych emocji – radość, zadowolenie, wdzięczność, satysfakcję. Każdy dzień… a każda chwila dostarcza Ci poczucia spełnienia.

Ważne jest to, abyś bogactwo postrzegała jako środek służący jakiemuś celowi, a nie cel sam w sobie i źródło szczęścia.

Monika Bulik, Karpackie Inspiracje
Jak wzmacniać poczucie własnej wartości?
Po pierwsze… Bądź dumna z tego, co masz i osiągasz!

Duma to wyjątkowa i piękna świadoma radość – przyjemność za Twoje działania i osiągnięcia, która powiązana jest  z poczuciem własnej wartości:

 • samoocena rozważna: „Co należy zrobić”, mówiąc „Tak potrafię to zrobić”;
 • duma rozważa: „Co zostało osiągnięte”, mówiąc „Tak dokonałem tego!”.

Jest bardzo ważną pozytywną emocjonalną nagrodą za osiągnięcia i sukcesy. Ważne jest abyś wiedziała iż bycie dumnym nie oznacza pominięcia Twoich braków czy wad. Nie żyjesz w złudzeniu, doceniasz swoje osiągnięcia i to kim jesteś będąc w pełni  świadomych własnych niedoskonałości.

Zapewne kiedyś spotkałaś się z negatywnym stosunkiem do tej ważnej wartości. Co jest tego powodem? Mogą to być mocno zakorzenione przekonania z przeszłości, wypierające rzeczywistość – wewnętrzny głos, który mówi Ci, że bycie dumnym nie jest dla Ciebie.  A może ktoś ustalił Twoje cele życiowe?


Po drugie… Ważne i kluczowe jest wyznaczanie celów w życiu!

Są one nierozerwalną częścią każdego powodzenia w Twoim  życiu.

Wzmacniaj poczucie własnej wartości zapraszając dumę do swojego życia kiedy tylko będziesz mogła!  Tak naprawdę każdego dnia doświadczając mniejszych czy większych sukcesów – bądź z nich dumna zwiększając poziom zadowolenia z Twojego życia.

Pamiętajcie! autentyczna duma nie ma nic wspólnego z przechwalaniem, pychą czy arogancją. Jej źródłem jest satysfakcja i radość, a nie pustka!

Jakie wzory zachowań możesz przyjąć, aby cieszyć się życiem doświadczając własnego poczucia wartości?


Po trzecie… Wzmacniaj i pielęgnuj własne wartości poprzez świadome działanie!

Działanie zawsze generuje wybór, a pomocna w ich trafnym dokonywaniu jest codzienna praktyka dobrych nawyków, które systematycznie i konsekwentnie udoskonalają Twoje życie przynosząc zadowolenie, satysfakcje – radość wzmacniając poczucie szczęścia.

Niezbędna w ich budowie jest dyscyplina, która nadaje spójność działaniom – zarówno tym mniejszym, jak i większym.

Poczucie własnej wartości uwewnętrznia wygenerowane przez Ciebie strategie postępowania. Ważne jest, aby opierały się one na szczerym zrozumieniu, które wzmocni zaufanie do samej siebie.


Po czwarte… Wybacz sobie przeszłość i idź dalej… z radością w parze!

Nie możesz się od nowa narodzić, ani przeżyć własnego dzieciństwa! Możesz jednak sobie pomóc zadając pytanie:

Co mogę dzisiaj zrobić, aby podnieść poziom swojej samooceny? 

Wówczas dowiesz się jak działa jej moc podnoszenia oraz jakie aktywności należy wspierać i pielęgnować. Jeśli pragniesz być liderem i nieś innym pomoc czy inspirację to sama „musisz” najpierw nauczyć się tego, co chcesz dać.

Zadbaj o własny umysł, który jest podstawowym narzędziem funkcjonowania w życiu. Ufaj swoim myślom i tym, co mówi do Ciebie serce. Nie oszukuj samej  siebie dokonując zdrady, gdyż zawsze ucierpi na tym Twoje poczucie własnej wartości.

Często spotkaną formą zdrady jest unikanie konfrontacji z faktami np.:

„ Wiem, że nie odżywiam się prawidłowo i nie służy to mojemu zdrowiu, ale… nie mam czasu na zdrowe odżywianie i zadbanie o siebie”

„Wiem, że piję za dużo alkoholu, ale mogę przestać kiedy tylko zechcę… następnym razem przestanę”

„Wiem, iż nie sprawiedliwie i za surowo traktuje własne dziecko, ale nic mu się nie stanie jak będzie wiedział, gdzie jest jego miejsce”.

Dokonując codziennie wyborów pamiętaj, bądź odpowiedzialna za własne życie, a nie unikaj odpowiedzialności.

Odpowiedzialność generuje to  Kim jesteś, albo Kim pragniesz być!

Jak zaczynasz odbudowę poczucia własnej wartości albo już je wzmacniasz od jakiegoś czasu, to działaj metodą małych kroków. Małe sukcesu wzmocnią Twoją siłę do dalszej pracy, a założone zbyt duże Kroki mogę Cię sparaliżować.

O poczucie własnej wartości należy dbać cały czas!
Monika Bulik, Karpackie Inspiracje
Co możesz z robić już teraz?
Twoja Inwestycja na dzisiaj:
Poznaj głębiej swoje poczucie własnej wartości!

Weź kartkę papieru, najlepiej A4, na środku namaluj serce i napisz moje poczucie własnej wartości, a dookoła niego zamieść pytania, które znajdują się na poniższej Inspiracji…

Monika Bulik, poczucie własnej wartości, mapa, narzędzie rozwojowe

To działaj dzielnie „badając” swoje poczucie własnej wartości – zadając pytania i szukając odpowiedzi…

Wskazówka – Jeśli uważasz, że Twoje odpowiedzi są „skąpe” to nie szukaj na siłę więcej. Ważne jest aby były one Tobą i wypływały z Twojego wnętrza. Będąc przy innym pytaniu, zawsze może powrócić do już zadanego.

Co Ci daje poczucie własnej wartości?
 • pewność siebie
 • poczucie szczęścia wzmacniające radość
 • siłę do codziennego działania
 • odwagę do realizacji najskrytszych marzeń ubranych w cele
 • 100 % akceptację siebie
 • wzmacnia miłość do samej siebie…
Jak jest obecnie?

Tutaj pojawią się ograniczenia i odpowiedz sobie szczerze!

 • Nie czuję 100 % miłości do samej ponieważ uważam, że powinnam najpierw schudnąć 5 kg.
 • Nie przebaczę, bo nie wiem jak to zrobić i nie jest to aż tak ważne.
 • Zacznę realizację postawionych celów od przyszłego tygodnia.
 • Odpuszczam niektóre ważne sprawy przecież nie uciekną.
 • Ciągle dużo pracuję bo pragnę „dogonić” swoje szczęście i poczucie spełnienia…
Co pragniesz zmienić?

Wymień najważniejsze potrzeby, min. 5.

 1. Wzmocnić miłość do samej siebie
 2. Uwolnić radość ciesząc się drobnostkami codzienności
 3. Docenić, to co mam
 4. Wyznaczyć cel życiowy, a do niego cele miesięczne i działania tygodniowe na najbliższy miesiąc…
Czego potrzebujesz, aby to zmienić?
 1. Wybaczyć sobie przeszłość oraz przebaczyć rodzicom deficyty miłości z dzieciństwa
 2. Sprawić sobie każdego dnia przyjemność: spacer w ulubione miejsce, ulubiona aktywność, zdrowa potrawa, kupić książkę, wiosenną sukienkę…
 3. Zrobię Listę moich Wdzięczności, a każdego wieczora zadam sobie pytanie” Za co jestem dzisiaj wdzięczna? A nawet założę sobie Dziennik Wdzięczności 😉
 4. Odkryć jaki jest mój sens życia – Kim jestem? Kim chcę być? Czego tak naprawdę oczekuję do życia?

Nawet jeśli nie do końca jesteś przekonana do poczucia sensu, które obecnie masz to nie blokuj się od działania. Zrób sobie w Arkuszu Excel Tabelkę wyznaczając 3 cele miesięczne na maj, czerwiec i lipiec, które pragniesz osiągnąć. Do maja dodaj zadania szeregując je od najważniejszego, na bieżąco uzupełniaj kolejne miesiące.

Odkryć własne pouczcie sensu nie jest łatwo, jeśli wcześniej się nim nie „zajmowałaś”. Dlatego działaj i sprawdzaj! Tylko aktywność może dać Ci przekonanie – Kim jesteś i co, pragniesz zrobić żyjąc na świecie? Jaką masz misję do spełnienia?

Co zrobisz?
Twoje 3 najważniejsze Kroki:
Teraz…

Podejdę do lustra i patrząc sobie w oczy powiem: Kocham Cię! Kocham Cię i akceptuje taką jaką jesteś!

Wyjdę na spacer, aby pokładać myśli, a jak wrócę do zaplanuję sobie najbliższy miesiąc

A na koniec tej pracy zrobię sobie Kartkę Inspiracji: Za co jestem dzisiaj wdzięczna? I przykleję ją na lodówce albo w równie widocznym i uczęszczanym przeze mnie miejscu

Jutro…

Pobiegam albo poćwiczę oraz dopracuję Plan Działania na miesiąc, wyznaczając zadania tygodniowe.

Założę sobie Dziennik Wdzięczności

Najbliższe 7 dni…

Poniedziałek…

Wtorek…

Środa…

Podsumowanie dzisiejszej podróży…

Każda zmiana zaczyna się do świadomości, niezbędna jest wiedza co wymaga naprawy i dlaczego. Zbadaj prawdziwie – z głębi serca własne poczucie wartości. Wzmacniaj i pielęgnuj je poprzez  świadome i konsekwentne działanie metodą małą kroków. Ważny jest każdy najmniejszy krok. Działaj z przyjemnością tak, aby Twoje bogactwo zewnętrzne było odzwierciedleniem Twojego wnętrza!

Jeśli czujesz, że się oszukujesz to przestań to robić, za każdym razem gdy tak postępujesz to osłabiasz miłość do samej siebie.

Doceń to, co masz i własne osiągnięcia – bądź z tego dumna! Autentyczna duma jest wspaniałą radością pełną satysfakcji! 

A jaka jest Twoja duma?

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy to proszę uprzejmie komentarz 🙂
Będę Ci bardzo wdzięczna 😉

Monika Bulik

Psychodietetyczka 

Coach zdrowia odchudzanie & wrażliwe  jelita 

Joginka relaksu 

Zielarka, fitoterapeutka 

Autorka Bieszczadzkiego Herbarium 

Polub mój profil na Instagramie 

Write a comment